25 декември 2009
Тихо и нежно
Тази година зимата идва и си отива
Нямам много копнежи
Нямам никаква представа какво може да се очаква
Не очаквам прегръдка
Това е защото не ми е студено
С радост стоя до прозореца
С радост нищо не помня
С радост бих забравила
Трябва ли да се съжалява?
Ако претърпя неуспех
Къде те отнесе зимата?
Едва си спомням за тебе
Но те помня през цялото това време
Като че ли ми донесе само утеха
Не ми донесе радост
Защо ли да имам очаквания
Защото кой да ми подари кокичетата
Започвам да харесвам зимата
Толкова е приятно да чакам слънцето да се появи
В унисон с моята притихналост
Вярвам, че ако не желая нещо много- то няма да стане истина
Вярвам в Дядо Коледа!
Той ми донесе много желания
Едно от тях е да не те забравя
Зная,че пролетта ще дойде скоро
И пролетта ще ми отнесе мечтите
Понякога те са безхарактерни
Често ги забравям
Но винаги мечтите ми са истински
Ех! Моя Зима! Бих ли могла да не те прегърна?
Quiet and gentle
This year winter comes and goes
I have many longings
I have no idea what might be expected
I do not expect a hug
This is because I am not cold
I am happy to stand by the window
With joy I do not remember anything
With joy I forgot everything
I Should be sorry?
If I do failed
Where the winter refer you?
Just remember for you
But I remember you all thе time
As if I only bring comfort
You bring me only joy
Why did I have expectations
Because anyone could gave me winter flowers
But when you
I start to like the winter
It's so nice to wait for the sun to appear
In line with my silent
I believe that if I want something, it will become true
I believe in Santa Claus!
He brought me much desires
One of them is to not forget you
I know that spring will come soon
And spring will bring my dreams
Sometimes they are spineless
Often I forget them
But always my dreams are real
Eh! My Winter! Would I not hug you?
Честита нова година 2010 и весела коледа!
Весела Коледа!
много вдъхновяваща година 2010,
обич и привързаност към това което правите,
радост и спокойствие в душите,
топла храна,
добро питие,
и приятна музика и танци...
стая с изглед
От известно време живея сред природата. Имам голяма градина, къща и много цветя. Имам достатъчно време, за да наблюдавам и сравнявам природата на хората, обградена с толкова много красота от цветя, птици и дървета. Сред тишината обичам да слушам хората и техните мнения по въпроса за глобалното затопляне. Всеки има теория за това. Самата аз предпочитам да знам само какво ще е времето утре.
От известно време се дистанцирам от всички глобални и световни проблеми (това не ми пречи да имровизирам по темите, но в никакъв случай не бих искала да заемам позиция,каквато и да е тя). Може би, за да не разваля магията на тайнството. Може би, за да не се отегча излишно в пресмятания за перспективите и бъдещето на света. Може би, за да не разруша с активното си присъствие митът, който неминуемо си създаваме за нас и света около нас. Природата е толкова самодостатъчна, че не бих могла да наруша нейния бавен и логичен ритъм- на непредсказуемостта. Въпреки прогнозите за времето.
От известно време се заседявам дълго сама, като се опитвам да анализирам и изговарям мислите си. Написани, те вече имат отговорност. Поне пред себе си. Размишленията ми са свързани с настоящето. Сънищата са ми отправени в несигурното бъдещето. Миналото отдавна съм забравила. Усещанията за случили се важни събития са избледнели. Предпочитам да анализирам днешното. Живеенето в настоящето е удоволствие. Незнам защо от собствената ми стая с изглед света изглежда толкова приятен.
Поглеждам през прозореца и виждам зачервеното небе, преди деня да си отиде. Струва ли си да се съжалява?
п.с. текстът е озаглавен със същото име като филма "СТАЯ С ИЗГЛЕД", препоръчвам го най -горещо!
global warming- imrprovisation by Galina Borissova and friends
“...в моменти на криза, само въображението е по-важно от знанието” – Алберт АЙНЩАИН
18 december 2009
Center for culture and debates "Red House", Sofia
Галина Борисова ще представи два видео филма, една лекция за защита на животните, представена от Стойка Стефанова, както и групова импровизация на тема- глобално "лутане". Галина ще представи своята техника "между вертикал и хоризпонтал", като ще ни запознае как да затопляме тялото си без да се изпотяваме и предизвикваме парникови ефекти и вредни емисии.
по долу откъси от пресата и интернет по темата:
Климатолози установиха, че глобалното затопляне е достигнало до т.нар. "последен леден бастион".
На база на събраната информация изследователите са стигнали до извода, че Източно - антарктическият леден щит интензивно се топи през последните години. Според техните изчисления, за периода 2002 г. - 2009 г. годишната маса на разтопения лед се е повишила от 5 на 109 млрд. тона.
Еколози потвърдиха, че през 2030 г. в Арктика ще изчезне постоянният лед и през лятото Северният ледовит океан ще изгуби напълно своята ледена покривка. Това става ясно от резултатите на експедицията Catlin Arctic Survey, организирана с подкрепата на принц Чарлз.
Експедицията е завършила преждевременно, тъй като учените е трябвало да бъдат евакуирани поради лошите климатични условия. Така вместо предварително предвидените 900 км те са изминали едва 432 км. Пътуването им продължило 73 дни.
Въпреки преждевременното си завръщане и ниските температури, пречещи на работата им, изследователите са успели да направят около хиляда и петстотин замервания на дебелината на ледената покривка. В резултат те са определили, че към момента средната дебелина е 1.77 м, като в по-голямата си част това е млад лед, т.е. - образуван през последните две години.
Анализът на данните потвърждава направената неотдавна хипотеза, че през следващите десетилетия цялата ледена покривка в Арктика ще стане временна и през лятото Северният ледовит океан ще бъде изцяло достъпен без ледоразбивачи.
Ако глобалното затопляне продължи, Земята може да се превърне в планета на дребосъците, показва френско изследване. Ефектът на климатичните промени върху животинските видове вече е документиран на много места по света - от полярните мечки в Арктика до кораловите рифове в тропическите морета.
Докато някои от промените са специфични за определени животни, други изглеждат по-универсални. Известни са две екологични промени, свързани с климата - изместване на видовете в по-големи ширини и височини, за да живеят при температурите, с които са свикнали, и смяна на времето на основни събития от жизнения им цикъл, например цъфтежа на растенията или миграцията на птиците.
Сега може да бъде добавена и трета промяна: с покачването на температурите организмите се смаляват - от мащаба на цялата колония до отделния индивид. В по-топла среда преобладават дребни видове, изтъкна Мартен Дофрен от института за изследване на околната среда в Лион. Учените разглеждат взаимодействието между топлината и ръста при разнообразни морски организми - бактерии, фитопланктон, риби, в различна среда - големи реки, потоци, солени басейни. Резултатите им показват, че животните наистина стават по-малки с покачването на температурата в средата им. За голяма река във Франция, например, средният размер на живите организми в колонията намалява средно с 60% за 20 години.
Смаляването се наблюдава навсякъде. Това е в подкрепа на тезата, че за него роля има глобалното затопляне. Учените планират да продължат изследването си и да проверят дали същото взаимоотношение съществува и за видовете, живеещи на сушата.
Храненето на кравите, отделяните от тях газове и влиянието им върху глобалното затопляне може и да карат повечето хора да се подсмиват, но за ирландски специалисти, търсещи начини за намаляването на парниковите емисии, в тази тема няма нищо смешно, пише в. "Дейли мейл".
От 2007 г. Лорейн Лили от Юнивърсити колидж в Дъблин и колегите й изследват ползата от добавянето на рибено масло към храната на кравите, тъй като са установили, че то намалява отделянето на метан. Смята се, че селскостопанските животни допринасят за една трета от емисиите на парниковия газ в света или около 900 милиарда тона годишно. Причината са бактерии, които живеят в храносмилателните системи на кравите, овцете и козите.
Метанът е 20 пъти по-мощен от въглеродния диоксид в улавянето на слънчевата енергия в атмосферата, припомнят авторите на изследването. Лорейн Лили и колегите й са установили, че една крава отделя около 400 грама метан на ден. Ако към дневното меню на животните се добавят два процента рибено масло, производството на метан намалява с 21 процента.
Рибеното масло съдържа омега-3 мастни киселини, които влияят благоприятно върху сърдечносъдовата система и кръвообращението, и подобряват качеството на месото, обясняват изследователите. БТА
Горещ, замърсен и смъртоносен град, особено за възрастните хора - така може да звучи прогнозата за Сидни през лятото на 2060 г. според австралийски учен, цитиран от Ройтерс.
Повишаващите се летни температури в резултат на глобалното затопляне, сухото време и смогът от транспорта и пожарите ще превърнат Сидни в опасен за здравето град, смята Мартин Коуп от Австралийската федерална научна и изследователска организация /CSIRO/.
Ученият е представил прогнозата си на конференция в Пърт, посветена на климатичните промени. Според Коуп на най-голям риск ще бъдат изложени възрастните хора, страдащите от астма и хората с болни сърца.
"До 2060 г. топлите дни и нощи ще станат повече, а възрастното население на страната ще се увеличи. Необходимо е мерките за справянето с проблема да бъдат планирани предварително", казва Мартин Коуп. Ученият и колегите му са използвали компютърни модели за метеорологичната прогноза за Сидни.
Целта на специалистите е била да тестват ефекта от покачване на температурите с между 1 и 4 градуса по Целзий над сегашните годишни стойности.
Изследователите обясняват, че по-високите температури причиняват топлинен стрес и допринасят за повишеното замърсяване на въздуха.
"Компютърните модели показват, че до 2060 г. дните с температура над 30 градуса по Целзий ще се увеличат с 20 процента. Ще има увеличение и на по-малкия брой дни с температура над 40 градуса по Целзий.
По същото време броят на хората над 65-годишна възраст ще е двойно по-висок, увеличавайки процента на потенциалните жертви на топлината и замърсяването", казва Коуп. Като мерки за справяне с проблема ученият предлага по-добра изолация на домовете и преминаване към хибридни автомобили.
Въвеждането на генно манипулирани организми по избор...Генното инженерство е заплаха за сигурността на храните, особено в променящия се климат...манипулирани организми по избор подкопава устойчивото земеделие и по този начин силно ограничава избора на храни, които можем да ядем...
vip dance improvisation - what is contemporary dance?
“Все още има какво да се направи...“
идея и импровизация: Галина Борисова
18 ноември (сряда) 2009, 21.00 ч. - премиера
Център за култура и дебат "Червената къща"
Vip Dance Show - само за познавачи на contemporary dance... или Галина Борисова за възможностите на танца и за това дали той може да промени света...
Първо представление от поредица от импровизации за глобалното затопляне, петролните войни, депресията, екологичните проекти и закона за пенсионирането.
„Има неща, които са извън разума и съзнанието. Понякога те са по-определящи за промените на живота, хората и може би за промяната на самите нас. Иска ми се да вярвам, че едно от тези неща може да бъде и танцът. Колкото и на пръв поглед това да звучи абсурдно. Еретиците, опозиционерите, писателите, а може би и някои хореографи имат шанса да развалят установения ред според творческите си възможности. И аз най-искрено се надявам на това."
Импровизация и танц: Галина Борисова (България).
Неминуемото начало без край
очаквайте новата книга "ТАНЦОВИ ПРЕДПОЧИТАНИЯ И АРТИСТИЧНИ ПРЕДСТАВИ",на която Галина Борисова е сьставител,преводач и автор. Заедно с Ангелина Георгиева и Мира Марианова в екип се подготвя публикуването на 300 стр. текстове за танц, които не са излизали на бьлгарски език до момента.
"През последните двайсет години събирах хаотично доста материали, публикувани в специализирани списания и книги за танц, излизали след 1960 г.
Срещите ми с артисти като Луиз Бедард, Ксавие лъо Роа, Дейвид Замбрано, Джорди Кортес Молина, както и с по-старото поколение хореографи и танцъори като Ана Халприн, Мърс Кънингам, Лиза Нелсън и други, насочиха моето внимание към един по-деликатен поглед и аналитичен подход към танца. Разбирането ми за това какво е танц непрекъснато се променяше. Неговото разнообразие от техники и методи ме накара да се заема с настоящата книга. Въпреки че през ранните си години на обучение изучавах класически танц, сблъсквайки се по-късно практически с модерни танцови техники, започнах да уважавам различността, индивидуалността, особеното, кривото, а в последно време даже и «непрофесионалното». Настоящата книга има за цел да запознае читателя с многообразието от артистични предпочитания или дори да промени консервативните ни автоматични представи за танц. "
Галина Борисова
Неминуемото начало без край или финал без край...
Големият артист ни предлага едно по- различно виждане. Човек, който може да представи нещо интересно чрез неговия специфично индивидуалистичен поглед. Моята надежда е, че дейците на изкуството постоянно предизвикват нашите пристрастия, успокояват ни от сьтресения и избягват присьди. Поставянето на вьпроси на живо води до дискусии чрез един по- арстистичен и естетичен поглед, и може да ни позволи да се направят някои заключения или дори промени. Артистичните „акции” и активности допринасят за поставянето на вьпроси по тема, без излишни фактологии, спорове и скучни лекции. Танцьт, който не борави с думи, може да сьздаде една визуална, лична и естетична представа за политическия свят, който и без това е толкова бавен.
Сьвременният танц спечели за кратко време уважение и се превьрна в най- вьлнуващата се сценична форма. Така се сьздаде едно разнообразие, цял куп танцови форми, и изглежда че нито една от тях не споделя тьрсенията на техните колеги или предшественици. Танцьт е най- демократичната форма. Всичко зависи от нашето желание какьв танц ще изберем. Или пьк ще трьгнем да откриваме и анализираме своя. Погрешно е да мислим, че танцьт не би могьл да промени света. Артистите не остават безразлични кьм недостатьците и слабостите на миналото, отправят поглед кьм бьдещето и акуализират някои днешни вьпроси. Като го правят по един по-деликатен, ефимерен и безмьлвен начин.
Затова моля ви, танцувайте когато и кьдето можете.
Галина Борисова
Galina Borissova improvisation for global warming
Все още има какво да се направи… този път за климата...
Vip Dance Show - само за познавачи на contemporary dance... или Галина Борисова за възможностите на танца и за това дали той може да промени света... Второ представление от поредица от импровизации за глобалното затопляне, петролните войни, депресията, екологичните проекти и закона за пенсионирането.
Импровизация и танц: Галина Борисова (България).
Без подкрепата на E.U.
"Има неща, които са извън разума и съзнанието. Понякога те са по-определящи за промените на живота, хората и може би за промяната на самите нас. Иска ми се да вярвам, че едно от тези неща може да бъде и танцът. Колкото и на пръв поглед това да звучи абсурдно. Еретиците, опозиционерите, писателите, а може би и някои хореографи имат шанса да развалят установения ред според творческите си възможности. И аз най-искрено се надявам на това."
Галина Борисова
Still There Is Something to be Done… This Time for the Climate…
Vip Dance Show – exclusively for connoisseurs of contemporary dance or Galina Borissova on the possibilities of dance and whether it could change the world... Second of the series of improvisations on the global warming, petrol wars, depressions, environmental projects and the Law for Retirement.
Improvisation and choreography: Galina Borissova (Bulgaria).
Without the support of EU.
"There are things which are not subject to the mind and the consciousness. Sometimes they are more likely to define life changes, changes of people and maybe changing ourselves as well. I still want to believe that one of these things could be the dance. Nevertheless how absurd this may sound. Heretics, oppositionists, writers, and maybe even some Choreographers have the chance to turn over the existing status quo in accordance to their creative potential. I hope most sincerely that this is to come true."
Galina Borissova
19 december 2009 dance concert at alma alter theatre laboratory
dance concert
19 декември 2009 / 19 december 2009
20:00 ч. / start: at 8pm
театрална лаборатория @ЛМА@ЛТЕР
theatre laboratory @LMA @LTER
бул. Цар Освободител 15 СУ "Св. Климент Охридски"
bul. Tcar Osvoboditel 15 - "St. Kliment Ohridski" University
организиран от фондация Етюд / organized by Foundation Etud
В програмата : танцъори от Балет Арабеск, Национална опера, Нов Български Университет, НАТФИЗ ''Кръстъо Сарафов", Пловдив- танцова компания "Фрида", и други независими артисти.
at the programme:
Радина Сачанска , Мариана Крънчева, Константина Ханджиева , Ана Каракашева,Димитьр Германов, Сергей Арендар, Галина Сребрева, Николина Тодорова, Жасмина Чолакова, Ана Митева, Венета Христова, Петя Попова, Деница Геориева, Жана Пенчева, Деница Гергиникова, Кристина Чочанова и Асен Накови др.
общо изпьлнители : 13 хореографи, 25 танцьори/
13 horeographers/ 25 dancers
вход- свободен/ entrance- free
culturebot.org. by Andy dtw 2003 , new york
On Friday we braved the snow and cold to go see more of the Central Station festival, this time an evening featuring three choreographers at Dance Theater Workshop. On the program were dances by Galina Borissova (Bulgaria), M�rta Ladj�nkszki (Hungary) and Cosmin Manolescu (Romania).
In the lobby prior to the show I had discussions with various people, trying to define what it is that makes the work from Central and Eastern Europe so distinct. It may be due, in part, to a consistent philosophical and intellectual rigor that is generally absent from American work. One senses, in many of these dance pieces, the importance of the interiority of the performer. While the movement is key, it seems to suggest that we should look towards the emotions and psychology of the dancer, rather than the movement in itself. Of course, the political unrest in the region informs the work, and it tends to be darker and bleaker than American or Western European work. And of course the influence of 70 years of Communism cannot be discounted. For so many years these countries were behind the Iron Curtain, subject to cultural isolation. While the art itself developed, it developed in a much different tradition, free from outside influences. And in some ways it as if we are seeing work that is much more closely related to the great philosophical movements of the late 19th and early 20th centuries, before the age of grand ideas came to an end.
Coming from a theater background, I tend to think of the early 20th century when I think of Eastern Europe: the deconstructivists and plays such as R.U.R., from which the term “robot” was born.
Anyway, back to the work at hand.
The evening began with Galina Borissova’s series of related solos entitled La Sonnambula, which are all part of her full-length piece Looking for Versavia.
La Sonnambula does, indeed, seem like the rumination of a sleep walker. The solos move fluidly from one to the next in a succession of surreal and suggestive sequences, punctuated by costume changes and the occasional prop.
In the opening sequence Galina enters the stage in a dress bulging at the belly, appearing to be pregnant. As she moves across the stage she plucks stones from the dress one by one and scatters them across the stage as she dances. Finally she bends over deeply from the waist and a cascade of stones falls from her bodice and over the floor.
In another sequence a stuffed-animal tiger is lowered from the ceiling on a rope. She takes the rope as if it were a long leash and does a coy, playful dance with the tiger.
A subsequent sequence has her bring a gentleman out from the audience to wait onstage as she goes into the wings and calls out, “Wait just a moment. I’ll be right there, I just have to put on a new dress. Or maybe this other dress. I also have new shoes.” Before she returns to the stage, however, he returns to his seat and Galina emerges from the wings, looking for her “suitor”, bereft. It is in that moment that you realize the scenario she has created.
I would say that this sort of questioning moment was the most defining feature of the work, and I find myself wondering about the extent to which cultural differences influenced the way the work was perceived. Galina’s choreography seemed to be in the vein of dark humor, yet the audience was, by and large, silent and respectful, earnest even. I didn’t get a chance to speak with her, or any of the presenters, to find out what the tone was supposed to be, but in discussion with other audience members at intermission there were several people who thought that it was humorous, that the piece was intended to have humor, but that they were afraid to laugh for fear of appearing disrespectful.
Nonetheless, it was a well-danced piece, well-executed and conceived. I would love to learn more about the ideas behind it.