Pages

Честита нова година 2010 и весела коледа!



Весела Коледа!
много вдъхновяваща година 2010,
обич и привързаност към това което правите,
радост и спокойствие в душите,
топла храна,
добро питие,
и приятна музика и танци...

стая с изглед





От известно време живея сред природата. Имам голяма градина, къща и много цветя. Имам достатъчно време, за да наблюдавам и сравнявам природата на хората, обградена с толкова много красота от цветя, птици и дървета. Сред тишината обичам да слушам хората и техните мнения по въпроса за глобалното затопляне. Всеки има теория за това. Самата аз предпочитам да знам само какво ще е времето утре.

От известно време се дистанцирам от всички глобални и световни проблеми (това не ми пречи да имровизирам по темите, но в никакъв случай не бих искала да заемам позиция,каквато и да е тя). Може би, за да не разваля магията на тайнството. Може би, за да не се отегча излишно в пресмятания за перспективите и бъдещето на света. Може би, за да не разруша с активното си присъствие митът, който неминуемо си създаваме за нас и света около нас. Природата е толкова самодостатъчна, че не бих могла да наруша нейния бавен и логичен ритъм- на непредсказуемостта. Въпреки прогнозите за времето.

От известно време се заседявам дълго сама, като се опитвам да анализирам и изговарям мислите си. Написани, те вече имат отговорност. Поне пред себе си. Размишленията ми са свързани с настоящето. Сънищата са ми отправени в несигурното бъдещето. Миналото отдавна съм забравила. Усещанията за случили се важни събития са избледнели. Предпочитам да анализирам днешното. Живеенето в настоящето е удоволствие. Незнам защо от собствената ми стая с изглед света изглежда толкова приятен.

Поглеждам през прозореца и виждам зачервеното небе, преди деня да си отиде. Струва ли си да се съжалява?


п.с. текстът е озаглавен със същото име като филма "СТАЯ С ИЗГЛЕД", препоръчвам го най -горещо!

global warming- imrprovisation by Galina Borissova and friends


“...в моменти на криза, само въображението е по-важно от знанието” – Алберт АЙНЩАИН

18 december 2009
Center for culture and debates "Red House", Sofia

Галина Борисова ще представи два видео филма, една лекция за защита на животните, представена от Стойка Стефанова, както и групова импровизация на тема- глобално "лутане". Галина ще представи своята техника "между вертикал и хоризпонтал", като ще ни запознае как да затопляме тялото си без да се изпотяваме и предизвикваме парникови ефекти и вредни емисии.

по долу откъси от пресата и интернет по темата:


Климатолози установиха, че глобалното затопляне е достигнало до т.нар. "последен леден бастион".

На база на събраната информация изследователите са стигнали до извода, че Източно - антарктическият леден щит интензивно се топи през последните години. Според техните изчисления, за периода 2002 г. - 2009 г. годишната маса на разтопения лед се е повишила от 5 на 109 млрд. тона.
Еколози потвърдиха, че през 2030 г. в Арктика ще изчезне постоянният лед и през лятото Северният ледовит океан ще изгуби напълно своята ледена покривка. Това става ясно от резултатите на експедицията Catlin Arctic Survey, организирана с подкрепата на принц Чарлз.

Експедицията е завършила преждевременно, тъй като учените е трябвало да бъдат евакуирани поради лошите климатични условия. Така вместо предварително предвидените 900 км те са изминали едва 432 км. Пътуването им продължило 73 дни.

Въпреки преждевременното си завръщане и ниските температури, пречещи на работата им, изследователите са успели да направят около хиляда и петстотин замервания на дебелината на ледената покривка. В резултат те са определили, че към момента средната дебелина е 1.77 м, като в по-голямата си част това е млад лед, т.е. - образуван през последните две години.

Анализът на данните потвърждава направената неотдавна хипотеза, че през следващите десетилетия цялата ледена покривка в Арктика ще стане временна и през лятото Северният ледовит океан ще бъде изцяло достъпен без ледоразбивачи.

Ако глобалното затопляне продължи, Земята може да се превърне в планета на дребосъците, показва френско изследване. Ефектът на климатичните промени върху животинските видове вече е документиран на много места по света - от полярните мечки в Арктика до кораловите рифове в тропическите морета.

Докато някои от промените са специфични за определени животни, други изглеждат по-универсални. Известни са две екологични промени, свързани с климата - изместване на видовете в по-големи ширини и височини, за да живеят при температурите, с които са свикнали, и смяна на времето на основни събития от жизнения им цикъл, например цъфтежа на растенията или миграцията на птиците.

Сега може да бъде добавена и трета промяна: с покачването на температурите организмите се смаляват - от мащаба на цялата колония до отделния индивид. В по-топла среда преобладават дребни видове, изтъкна Мартен Дофрен от института за изследване на околната среда в Лион. Учените разглеждат взаимодействието между топлината и ръста при разнообразни морски организми - бактерии, фитопланктон, риби, в различна среда - големи реки, потоци, солени басейни. Резултатите им показват, че животните наистина стават по-малки с покачването на температурата в средата им. За голяма река във Франция, например, средният размер на живите организми в колонията намалява средно с 60% за 20 години.

Смаляването се наблюдава навсякъде. Това е в подкрепа на тезата, че за него роля има глобалното затопляне. Учените планират да продължат изследването си и да проверят дали същото взаимоотношение съществува и за видовете, живеещи на сушата.

Храненето на кравите, отделяните от тях газове и влиянието им върху глобалното затопляне може и да карат повечето хора да се подсмиват, но за ирландски специалисти, търсещи начини за намаляването на парниковите емисии, в тази тема няма нищо смешно, пише в. "Дейли мейл".

От 2007 г. Лорейн Лили от Юнивърсити колидж в Дъблин и колегите й изследват ползата от добавянето на рибено масло към храната на кравите, тъй като са установили, че то намалява отделянето на метан. Смята се, че селскостопанските животни допринасят за една трета от емисиите на парниковия газ в света или около 900 милиарда тона годишно. Причината са бактерии, които живеят в храносмилателните системи на кравите, овцете и козите.

Метанът е 20 пъти по-мощен от въглеродния диоксид в улавянето на слънчевата енергия в атмосферата, припомнят авторите на изследването. Лорейн Лили и колегите й са установили, че една крава отделя около 400 грама метан на ден. Ако към дневното меню на животните се добавят два процента рибено масло, производството на метан намалява с 21 процента.

Рибеното масло съдържа омега-3 мастни киселини, които влияят благоприятно върху сърдечносъдовата система и кръвообращението, и подобряват качеството на месото, обясняват изследователите. БТА

Горещ, замърсен и смъртоносен град, особено за възрастните хора - така може да звучи прогнозата за Сидни през лятото на 2060 г. според австралийски учен, цитиран от Ройтерс.

Повишаващите се летни температури в резултат на глобалното затопляне, сухото време и смогът от транспорта и пожарите ще превърнат Сидни в опасен за здравето град, смята Мартин Коуп от Австралийската федерална научна и изследователска организация /CSIRO/.

Ученият е представил прогнозата си на конференция в Пърт, посветена на климатичните промени. Според Коуп на най-голям риск ще бъдат изложени възрастните хора, страдащите от астма и хората с болни сърца.

"До 2060 г. топлите дни и нощи ще станат повече, а възрастното население на страната ще се увеличи. Необходимо е мерките за справянето с проблема да бъдат планирани предварително", казва Мартин Коуп. Ученият и колегите му са използвали компютърни модели за метеорологичната прогноза за Сидни.

Целта на специалистите е била да тестват ефекта от покачване на температурите с между 1 и 4 градуса по Целзий над сегашните годишни стойности.

Изследователите обясняват, че по-високите температури причиняват топлинен стрес и допринасят за повишеното замърсяване на въздуха.

"Компютърните модели показват, че до 2060 г. дните с температура над 30 градуса по Целзий ще се увеличат с 20 процента. Ще има увеличение и на по-малкия брой дни с температура над 40 градуса по Целзий.

По същото време броят на хората над 65-годишна възраст ще е двойно по-висок, увеличавайки процента на потенциалните жертви на топлината и замърсяването", казва Коуп. Като мерки за справяне с проблема ученият предлага по-добра изолация на домовете и преминаване към хибридни автомобили.


Въвеждането на генно манипулирани организми по избор...Генното инженерство е заплаха за сигурността на храните, особено в променящия се климат...манипулирани организми по избор подкопава устойчивото земеделие и по този начин силно ограничава избора на храни, които можем да ядем...

vip dance improvisation - what is contemporary dance?


“Все още има какво да се направи...“

идея и импровизация: Галина Борисова



18 ноември (сряда) 2009, 21.00 ч. - премиера

Център за култура и дебат "Червената къща"


Vip Dance Show - само за познавачи на contemporary dance... или Галина Борисова за възможностите на танца и за това дали той може да промени света...

Първо представление от поредица от импровизации за глобалното затопляне, петролните войни, депресията, екологичните проекти и закона за пенсионирането.

„Има неща, които са извън разума и съзнанието. Понякога те са по-определящи за промените на живота, хората и може би за промяната на самите нас. Иска ми се да вярвам, че едно от тези неща може да бъде и танцът. Колкото и на пръв поглед това да звучи абсурдно. Еретиците, опозиционерите, писателите, а може би и някои хореографи имат шанса да развалят установения ред според творческите си възможности. И аз най-искрено се надявам на това."

Импровизация и танц: Галина Борисова (България).